Jak fotografować krajobraz z niezwykłą ostrością?

Autor: admin
0 Komentarzy

Łatwo jest znaleźć się przed niesamowitym krajobrazem, mieć doskonały sprzęt fotograficzny, a mimo to zmarnować wszystko rozmytym lub niezbyt wyraźnym obrazem. Komponując zdjęcie krajobrazowe, pamiętaj o pracy nad jego ostrością.

  1. Wyczyść obiektyw.

Pierwszą rzeczą, którą musisz zrobić, jeśli chcesz uzyskać obraz bardzo wyraźnego krajobrazu, jest oczyszczenie obiektywów, których będziesz używać. Brud, rozmycie i ruch to wrogowie ostrości numer jeden.

  1. Zdejmij filtry.

Filtry oferują wiele korzyści. Muszę cię jednak ostrzec, że filtr może umniejszyć ostrość twojego obrazu. Dobrze jest chronić obiektyw w niektórych sytuacjach, ale w tym przypadku, aby osiągnąć maksymalną wyrazistość, lepiej jest go zdjąć, zwłaszcza jeśli jest to dobry obiektyw, a filtr jest akcesorium, które kupiłeś tanio. Jedyne co dostajesz, to odjęcie jakość od obiektywu. Jeśli chcesz użyć filtra, upewnij się, że jest on co najmniej taki sam, jak Twój obiektyw.

  1. Użyj statywu.

W fotografii portretowej można usprawiedliwić to tym, że nie można używać statywu, ponieważ trzeba podążać za poruszającym się modelem. Tutaj nie masz takiej wymówki. Krajobraz się nie rusza, nie będzie szedł ani biegał. Tutaj musisz użyć w każdej sytuacji, jeśli chcesz uzyskać najlepszą ostrość obrazu. Najmniejszy ruch spowoduje zaburzenie obrazu. Jeśli jeszcze go nie masz, zastanów się nad zakupem statywu. Ale nie tylko trzeba się martwić o ustawienie statywu, ale trzeba też uważać, żeby się nie ruszał. Należy unikać umieszczania go na wibrującej powierzchni (np. mostku), a w przypadku wiatru należy nałożyć na niego coś, co uniemożliwi poruszanie aparatem przez powietrze.

  1. Wyłącz opcje lustra.

Twój aparat może nie mieć tej funkcji, ale jeśli ma, nie wahaj się użyć blokady tej opcji, ponieważ ruch lustra również powoduje minimalne wibracje, które będą miały wpływ na wynik końcowy. Nie jest to coś, co trzeba robić za każdym razem, gdy fotografuje się krajobraz, ale jest to coś, co trzeba robić za każdym razem, gdy chce się uzyskać niezwykle ostry krajobraz.

Zobacz też