Jaka jest różnica pomiędzy fotografia miejską i uliczną?

Autor: admin
1 Komentarzy

Być może słyszeliście o fotografii miejskiej i ulicznej, a pewnie nawet myśleliście, że to jedno i to samo. W rzeczywistości, przez lata obydwa były jednym i wiele razy termin ten jest używany niepostrzeżenie, ale dziś powiem wam czym jest fotografia miejska i czym różni się od fotografii ulicznej. Ponieważ z nowymi stylami stają się one coraz bardziej podzielone.

Co to jest fotografia miejska?

Fotografia miejska to fotografia, która odbywa się w środowisku miejskim, w obrębie miast, i która dąży do estetycznego i twórczego celu, ale wymaga starannej techniki. Odwzorowuje elementy urbanistyczne, architekturę, obiekty, a nawet miejskie krajobrazy.

Jak fotografować krajobraz z niezwykłą ostrością?

Jakie są różnice między fotografią miejską a uliczną?

Główna różnica polega na tym, że celem fotografii miejskiej jest estetykę, a fotografii ulicznej przekaz. Podczas gdy ta pierwsza jest bardziej wymagająca pod względem jakości obrazu, w fotografii ulicznej ważniejsze są emocje lub historia, którą przekazuje.

Inne ważne różnice polegają na tym, że zdjęcie miejskie może być przygotowane, a zdjęcie uliczne nie. Zdjęcie miejskie może być raczej zdjęciem ulicznym, ale nie ulicznym. Fotografia uliczna jest spontaniczna i naturalna, fotograf nigdy nie powinien wpływać na moment czy scenę, ale uchwycić to, co się dzieje.

Dla przykładu, jeśli złapiesz osobę skaczącą naturalnie w kałuży, to będzie to fotografia uliczna. Jeśli umieścisz swojego kolegę skaczącego po kałuży, aby zrobić zdjęcie z najlepszej perspektywy, osiągnąć idealny kadr i z najbardziej spektakularnym skokiem, to nie jest to fotografia uliczna, ale miejska. Jedynym przygotowaniem do fotografii ulicznej jest przewidywanie sytuacji. W fotografii miejskiej można dowolnie manipulować sceną, aby uzyskać obraz, który ma się w głowie.

Z tego wszystkiego możemy wywnioskować, że fotografia miejska kładzie większy nacisk na sprzęt, podczas gdy fotografia uliczna akceptuje każdy aparat, niezależnie od jakości obrazu, jaki oferuje.

Zobacz też

1 Komentarzy

Rafał 17 czerwca 2021 - 16:31

Fotografia uliczna to przede wszystkim graffiti i murale, sztuka i wolność w przekazie.

Leave a Comment